ایمیل سرور

شوراي تخصصي پژوهش و فناوری استان آذربايجان شرقي

 

رييس شورا: دكتر حسن رسولی- معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامي واحد تبریز

 

گزارش برگزاری جلسات شورا و کمیته های وابسته:

برگزاری جلسات شورای تخصصی پژوهش و فناوری استان به صورت ماهانه برگزار گردیده و طی این دوره بالغ بر 700 موضوع پژوهشی  مورد بررسی و اتخاذ تصمیم قرار گرفته است. اهم این موارد شامل:

بررسی طرح‌های پژوهشی، برگزاری کنفرانس‌ها، برگزاری مسابقات، شرکت در مسابقات و همایش‌ها، شکایات دانشجویان و اعضا محترم هیئت علمی، بررسی اعتبار علمی مجلات و همایش‌ها، تسویه حساب همایش‌ها و مسابقات، بررسی هزینه‌های هفته پژوهش،بررسی بودجه پژوهشی واحدها، بررسی بدهی‌های بودجه پژوهشی واحدها، بررسی مدارک عضویت اعضا در شورای پژوهشی واحدها، بررسی مدارک اعضای هیئت‌علمی شرکت‌کننده در جشنواره‌های دانشگاهی، استانی و کشوری

کمیته بررسی و اعتبارسنجی مجلات استان از تاریخ 15/6/94 فعال و ماهانه به صورت مرتب جلسه مزبور برگزار گردیده و مجلات بی‌اعتبار و جعلی به سازمان مرکزی اعلام می شود. نتیجه فعالیت این کمیته شناسایی و معرفی 138 وب سایت جعلی  مجلات علمی و 48 عنوان مجله بی اعتبار می باشد.

اولین کمیته استانی ساها در تاریخ 21/2/94 و جلسات دوره ای آن به طور مرتب برگزار می شود. عملکرد این کمیته در طی 13 جلسه تشکیل شده شامل: تدوین شیوه‌نامه اجرایی ساها در استان،آیین‌نامه‌های ایمنی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها و مواد شیمیایی، خرید تجهیزات مربوط به واحدها،  نظارت بر به‌روز رسانی پورتال ساها، برنامه‌ریزی و اجرای دورهای تخصصی آموزش ضمن خدمات ویژه کارشناسان آزمایشگاه‌ها، برگزاری دوره‌های تخصصی بهداشت و ایمنی کار و الزامات مدیریت آزمایشگاه‌ها مبنتی بر استناندارد ISO 17025، برگزاری 22 بازدید فنی و تخصصی از آزمایشگاه‌های واحدهای استان توسط اعضا و نمایندگان کمیته ساها، رصد درآمدهای حاصل از اجرای ساها که در سال 1394 و شش ماهه اول 1395 این مبلغ در حدود دو میلیارد ریال گزارش شده است. ضمناً اولین گردهمایی مسئولان ساهای استان‌های کشور در تاریخ‌های 28 و 29 مهر ماه به میزبانی این استان و واحد تبریز برگزار گردید.

اولین جلسه شورای انتشارات در تاریخ 27/7/94 تشکیل و تا به حال چهار جلسه این شورا برگزار شده است. در جلسات برگزار شده تعداد 29 عنوان کتاب پیشنهادی اعضا محترم هیئت علمی واحدهای استان بررسی و 16 عنوان مورد تصویب قرار گرفته است.

این استان دارای 6 مرکز رشد مصوب و چندین مرکز تحقیقاتی می باشد که 3 مرکز تحقیقاتی در تبریز بوده و بقیه مراکز تحقیقاتی در مراکز سراب، ملکان و ... در حال طی کردن روند اداری می باشد.

 

عملکرد شورای پژوهش و فناوری سال ۱۳۹۴:

-    پايش مداوم اعتبار مجلات و وب‌سايت‌هاي مجلات علمي و تدوين فهرست جامع از وب‌سايت‌هاي جعلي به‌طور مداوم در هر ماه برای بارگذاری و اطلاع‌رسانی در وب‌سایت دفتر گسترش علم و علم‌سنجی سازمان مرکزی و در نتیجه جلوگيري از هدر رفت بودجه پژوهشي در موسسات و دانشگاه‌هاي كل كشور در نتیجه كاهش مقالات بي‌اعتبار و كم اعتبار و كاهش چشمگير مقالات منتشر شده در نشريات جعلي. این پایش از سال 1394 آغاز و در طی سال 1395 نیز ادامه داشته است.

-    برگزاری کارگاه آموزشی نحوه تشخيص وب‌سايت اصلي و جعلي مجلات و درج پاور پوينت آموزشي آن در وب‌سايت واحد و سازمان مركزي برای دسترس عموم

-    برگزاري كارگاه كشوری ماشين ابزار ۹۴

-  توسعه زیرسیستم پزشکی

-  تشکیل کمیته کمک به استقرار شرکتهای دانش بنیان و حمایت از شرکتهای دانش بنیان و یا واحدهای فناور در مسیر دانش بنیان

-  انعقاد تفاهم نامه‌های متعدد همكاري بين دانشگاه آزاد اسلامي تبريز و شركت توزيع نيروي برق تبريز و هلال احمر استان

- اهتمام جدی در مذاکرات و انعقاد قرارداد طرح‌های برون دانشگاهی با صنایع و ارگان‌های دولتی و غیر دولتی (توسط اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و بویژه دکترای پژوهش محور). این کار از سال 1394 آغاز و در طی سال 1395 نیز ادامه داشته است.

 

عملکرد شورای پژوهش و فناوری سال ۱۳۹5:

-    استخراج اطلاعات دانشگاه آزاد اسلامي از وب‌سايتWoS و گزارش رتبه اول دانشگاه آزاد اسلامي در سطح كل

-    استخراج اطلاعات دانشگاه آزاد اسلامي از وبسايتWoS در 22 شاخه علمي مختلف و گزارش رتبه اول دانشگاه آزاد در 4 شاخه مهندسي، شيمي، رياضي، و علم مواد و رتبه دوم دانشگاه آزاد اسلامي در شاخه كامپيوتر در سطح كل كشور و ارسال اطلاعات به سازمان مركزي جهت بهره­برداري لازم (كه در روزنامه فرهیختگان در مورخ 19/5/95 بازتاب گسترده اي داشت).

- برگزاري كارگاه كشوری ماشين ابزار در سال95

-    استخراج اطلاعات JRK 2015 در قالب 234 فايل اكسل و درج آن در وب سايت واحد و سازمان مرکزی جهت دسترسي اساتید و دانشجویان کشور.

-    پايش Affiliation هاي كليه واحدهاي استان در سايت Scopus بمنظور يكسان‌سازي آن‌ها در راستاي بالا بردن رتبه واحد هاي استان و در مجموع دانشگاه آزاد اسلامي در جهان

-    استخراج اطلاعات مقالات استان آذربايجانشرقي از پايگاه SCOPUS و ارجاع آن به سازمان مركزي بعنوان اولين استان

- افزايش سهم مقالات Quartile 1 (جزو 25 درصد صدر فهرست) چاپ شده توسط اعضای هیأت علمی و دانشجویان دانشگاه

- برگزاری دوره مدیریت پیشرفته شبکه به صورت استانی

- اقدام برای تبدیل وضعیت هسته های فناور به واحدهای فناور و همچنین تامین مقدمات لازم برای دانش بنیان شدن آنها و اقدام برای  پذیرش هسته های فناور جدید

-   اقدام به بازاریابی و معرفی محصولات واحدهای فناور

-   اقدام به برگزاری دوره های آموزشی برای هسته ها و واحدهای فناور

-    تاسیس دفتر کلینیک صنعت دانشگاه آزاد اسلامی در شهرک شهید سلیمی (تایید در کمیسیون معاملات، در حال عقد قرارداد اجاره)

-    برگزاري مسابقات ملي بتن در مهر ماه سال­جاري با مشارکت انجمن بتن ایران

-    تاسیس انجمن علمی ایده­های نوین

-    افزایش تعداد شرکت­های دانش بنیان به 3 شرکت و مذاکرات برای تجاری سازی محصولات آن­ها

-    اقدام برای تشکیل کمیته استانی توسعه فناوری و ارتباط با صنعت و کارگروه­های آن

-    تشكيل خانه ايده­هاي نوين در واحد تبریز در راستاي تجاري سازي ايده­ها و طرح ­هاي فناورانه (در مرحله تشکیل هیات مدیره)

-    راه اندازی دفتر كلينيك صنعت در شهرك شهيد سليمي جهت ارتباط موثرتر دانشگاه و صنعت (در مرحله نهایی: عقد قرارداد اجاره)

-    تشکیل كميته استاني ارتباط با صنعت جهت هماهنگي بين دفاتر توسعه فناوري و ارتباط با صنعت و كار آفريني دانشگاه ­هاي استان، و انسجام بخشیدن به انعقاد تفاهم نامه ها، قراردادها و طرحهای برون دانشگاهی در سطح استان

-    حضور فعال در نمایشگاههای پژوهشی و فناورانه ملی و استانی (از سال 93 آغاز و در حال حاضر ادامه دارد.)

-    حضور فعال در مسابقات و جشنواره های علمی و پژوهشی (از سال 93 آغاز و در حال حاضر ادامه دارد.)

-    برگزاری چهاردهمین دوره مسابقات ملی بتن ایران با همکاری انجمن ملی بتن ایران

انعقاد تفاهم نامه‌های متعدد همكاري بين دانشگاه آزاد اسلامي تبريز و اداره كل امور عشاير استان آذربايجان شرقيفرم درخواست برگزاری جشنواره و نمایشگاه (دانلود)
فرم شرکت در مسابقات و جشنواره (دانلود)
فرم برگزاری مسابقه (دانلود)
فرم درخواست برگزاري گردهمايي‏ هاي علمي دانشگاه آزاد اسلامي (word) - (pdf)
فایل ارائه شده در کارگاه تبیین امور اداری پایان نامه ارشد و دکترا - واحد اهر 3 آبان 93 (دانلود)
فایل ارائه شده در کارگاه تبیین بخشنامه های انتشار کتب علمی - واحد بناب 20 آبان 93 (دانلود)
فابل ارائه شده در کارگاه راه اندازی نشریه علمی پژوهشی - واحد بناب 20 آبان 93 (دانلود)
فرم درخواست تشکیل قطب علمی (pdf) - (world)


 

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دانشگاه آزاداسلامی استان آذربایجان شرقی می باشد. .
افراد آنلاین:
6
بازدیدامروز:
20
بازدید دیروز:
36
بازدید کل:
39867